BCAA – po co stosować aminokwasy rozgałęzione?

Aminokwasy to grupa składników odżywczych, które odgrywają ważną rolę w diecie sportowca. Wiele się jednak mówi o aminokwasach BCAA. Dowiedz się, czy faktycznie są ważne i sprawdź, jak je stosować.

BCAA mają ogromne znaczenie, ponieważ należą do grupy aminokwasów egzogennych. W związku z tym, że organizm nie jest zdolny do ich samodzielnej produkcji muszą być dostarczone z zewnątrz. To ważne, aby zapewnić ustrojowi prawidłowe funkcjonowanie.

BCAA – aminokwasy metabolizowane w mięśniach

Do aminokwasów egzogennych zalicza się leucynę, izoleucynę oraz walinę. W przeciwieństwie do innych aminokwasów, nie są metabolizowane w wątrobie lecz mięśniach – stąd tak dużą rolę odgrywają dla sportowców.

Jeśli chodzi o znaczenie aminokwasów rozgałęzionych, warto ich działanie rozpatrywać pod kątem właściwości poszczególnych związków.

  • Leucyna – stymuluje wzrost mięśni, ponieważ wysokie jej stężenie stanowi sygnał do rozpoczęcia budowy masy mięśniowej.
  • Izoleucyna – także stanowi ważny element budulcowy białek mięśniowych. Ponadto przyczynia się do zwiększenia wzrostu energii, ponieważ odpowiada za poziom glukozy we krwi.
  • Walina – działa stymulująco i przyczynia się do utrzymania odpowiedniego metabolizmu w mięśniach.

Warto przy tym podkreślić, że wszystkie aminokwasy BCAA przyspieszają regenerację potreningową. Sprawiają, że mięśnie potrzebują znacznie mniej czasu, aby wrócić do pełnej sprawności po ciężkim wysiłku fizycznym.

Aminokwasy BCAA wspomagają budowę masy mięśniowej

Właściwości BCAA jednoznacznie wskazują, że tego rodzaju aminokwasy przyczyniają się do budowy wartościowej masy mięśniowej. Nie tylko stymulują procesy anaboliczne, ale jednocześnie zapobiegają katabolizmowi. Ponadto zwiększają wydolność i wytrzymałość organizmu, co przekłada się na lepsze efekty treningowe.

Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, warto codzienną dietę wspomóc odpowiednimi odżywkami dla sportowców. Zaleca się, aby dobowa dawka BCAA oscylowała w granicach 1-2 g na każde 10 kg masy ciała. Zaś jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 3-6 g – należy zatem przyjmować odżywki w porcjach dzielonych.

BCAA – po co stosować aminokwasy rozgałęzione?
5 (100%) 24 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *