Street workout to, tłumacząc dosłownie z języka angielskiego, trening uliczny. Ta forma aktywności fizycznej – choć stosunkowo młoda – niezwykle szybko zyskuje na popularności, a osób, które chcą ćwiczyć w ten sposób, i amatorsko, i profesjonalnie, przybywa z roku na rok. Sprawdź, na czym polegają ćwiczenia street workout i dla kogo są przeznaczone. Początki street workout datuje się mniej więcej na przełom lat 90-tych XX wieku i początek wieku XXI. Termin ten oznacza – mówiąc najogólniej – wszystkie ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, które możesz wykonać w przestrzeni miasta, wykorzystując elementy zabudowy – np. trzepak, ścianę czy ławki miejskie.
Street workout jest często porównywany z kalisteniką – stosowaną już w starożytnym Rzymie czy Grecji i rozpowszechnioną na przestrzeni wieków w całej Europie. Tę formę treningu możesz znać choćby z zajęć WF-u w szkole, ponieważ typowe ćwiczenia stosowane w kalistenice to np. pompki, dipy, mostki czy brzuszki. Na czym zatem polega różnica? Na tym, że street workout wykorzystuje elementy architektury miejskiej. Albo raczej – wykorzystywał. Dziś bowiem, z uwagi na coraz większą popularność tej dyscypliny, władze wielu miast (także w Polsce!) tworzą specjalną infrastrukturę, która pozwala na wykonywanie ćwiczeń na wolnym powietrzu.
Od czego zaczęła się popularność street workout?
Skoro jesteśmy w XXI wieku, w czasach, gdy Internet otacza nas ze wszystkich stron, nie sposób dziwić się, że impulsem do popularyzacji street workoutu były filmy publikowane na YouTube. Pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie – jedne prosto z USA, drugie – z Ukrainy. Mowa oczywiście o treningach rejestrowanych przez Denisa Minina oraz amerykańskiego kulturystę o pseudonimie „Hannibal for King”. Ich nagrania zainspirowały setki tysięcy osób na całym świecie do tego, by pójść w ślady sportowców.
I tak dochodzimy do drugiego filaru fenomenu street workout, którym jest bardzo mocna społeczność (online i offline) zgromadzona wokół tej formy treningu. Grupy o nazwie: Street Workout – Nazwa miasta / państwa można znaleźć na całym świecie – również w Polsce, a liczba osób, które regularnie trenują w duchu kalisteniki rośnie z roku na rok.
Od ćwiczeń ulicznych do mistrzostw świata
Choć ideą street workout były ćwiczenia na ulicy – wzrost popularności tej dziedziny sportowej doprowadził również do jej profesjonalizacji. Od 2011 odbywają się mistrzostwa świata w street workout. Pierwszy event miał miejsce w Rydze na Łotwie, a zwycięzcy zawodów pochodzili kolejno z Ukrainy, Litwy, Rosji, Francji, Iranu i Łotwy.
A jak sytuacja wygląda w Polsce? Grupa Street Workout Poland powstała 2012 roku i na początku liczyła ok. 100 osób. Dziś jest to ponad 15 tysięcy członków! Począwszy od 2016 roku w naszym kraju odbywają się również mistrzostwa w street workout. Ich trzykrotnym zwycięzcą jest Mateusz Płachta z Radomia.
Jak i gdzie ćwiczyć street workout?
Ćwiczenia street workout są – jak już wspomnieliśmy – oparte głównie o kalistenikę. W skład tak zwanej bazy wchodzą przede wszystkim pompki, podciągnięcia oraz dipy. Ten zestaw jest uzupełniany również o ćwiczenia o charakterze gimnastycznym – np. planche, front lever czy back lever. Do tego warto dołączyć również przysiady, brzuszki czy wznosy nóg, ale to oczywiście nie wszystko. „Repertuar” ćwiczeniowy tak naprawdę jest uzależniony:
- od kondycji ćwiczącego – początkujący mogą rozpocząć treningi choćby od prostych pompek na ścianie czy podstawowych przysiadów, kończąc na znacznie bardziej zaawansowanych i wysiłkowych ćwiczeniach,
- czasu, jaki możesz poświęcić na trening – piękno street workoutu polega na tym, że podstawowe ćwiczenia możesz wykonać nawet w domu lub „po drodze”, zaglądając na chwilę na jedną z licznych siłowni na wolnym powietrzu,
- celu treningowego – bez względu na to, czy chcesz ogólnie poprawić swoją kondycję, zrzucić nadmiar kilogramów czy zbudować atletyczną sylwetkę – street workout to rozwiązanie dla Ciebie.
Warto przy tym wspomnieć, że street workout jest często określany jedną z formą treningu izometrycznego, który jest nakierowany na maksymalne zwiększanie wydolności oraz siły mięśni. I rzeczywiście – jeśli ćwiczysz regularnie i wypracujesz sobie odpowiednią rutynę treningową – możesz osiągnąć fantastyczne efekty nawet w krótkim czasie.
Jak zacząć ćwiczyć street workout?
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie treningów street workout jest poszukanie w swojej okolicy miejsca, gdzie jest to możliwe. Dziś nawet w mniejszym mieście bez trudu znajdziesz przestrzeń, w której zamontowane zostały drążki do podciągania czy inne instalacje, które ułatwią wykonanie ćwiczeń kalistenicznych.
Poszukiwania ułatwi Ci Internet, ponieważ społeczność sieciowa zgromadzona wokół street workout w Polsce rozrasta się niezwykle dynamicznie. W sieci znajdziesz również mnóstwo filmików instruktażowych oraz propozycji ćwiczeń. Zainspiruj się nimi i krok po kroku wkręć w świat ćwiczeń, które pozwolą Ci wszechstronnie zadbać i o kondycję, i o sylwetkę!
Pamiętaj również, że efekty treningu i szybkość regeneracji po wysiłku wzmocnisz, sięgając po właściwe suplementy diety i zachowując odpowiednią dietę.