Węglowodany źródłem energii
Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje całego szeregu substancji i składników, które należy mu regularnie dostarczać w pożywieniu. Jednym z podstawowych, niezbędnych do życia składników są węglowodany. Pod względem chemicznym są to związki organiczne, w których skład wchodzą atomu węgla, tlenu i wodoru, te dwa ostatnie w proporcjach takich, jak w cząsteczce wody. Jeśli chodzi o budowę strukturalną, wyróżnia się węglowodany, zwane także cukrami – proste i złożone.
Cukry proste
Cukry proste są najłatwiej przyswajalne przez organizm, najszybciej trawione, czyli ulegają szybkiemu rozkładowi, co skutkuje szybkim i gwałtownym wzrostem poziomu cukru we krwi po ich spożyciu. Dzięki działaniu insuliny, hormonu którego wydzielanie jest stymulowane przez wzrost poziomu cukru we krwi, jego nadmiar może być przetransportowany do tkanek i zgromadzony w nich w postaci tłuszczu. W ten sposób zgromadzić można niepożądane pokłady tłuszczu. Za ich powstawanie odpowiedzialne jest spożywanie glukozy, fruktozy i laktozy. Jednak w przypadku osób wykonujących bardzo forsowny wysiłek fizyczny i zużywających intensywnie energię, właśnie szybkie dostarczenie organizmowi cukrów prostych wyrównuje deficyt energii oraz szybko wyczerpujących się zapasów energonośnych węglowodanów. Umożliwia dalsze wykonywanie tego wysiłku. Na tej zasadzie działają odżywki węglowodanowe, stosowane głównie przez sportowców.
Węglowodany złożone
Węglowodany złożone natomiast, posiadające bardziej skomplikowaną strukturę, wymagają od organizmu dłuższego czasu na ich przyswojenie. Takie powolniejsze trawienie sprzyja utrzymaniu równomiernego poziomu cukru we krwi. Dla osób przeciętnie funkcjonujących spożywanie produktów zawierających węglowodany złożone jest bardziej korzystne., a spożywanie skrobi wręcz niezbędne. Produktami takimi są na przykład pełne zboża, groch, fasola. Jednakże poprzestanie na diecie zawierającej przewagę produktów wysoko węglowodanowych skutkować może poważnymi schorzeniami, takimi jak nadciśnienie krwi, cukrzyca, otyłość.