Pracujesz nad rzeźbą mięśni, ale zauważasz, że mimo regularnego treningu efekty nie są do końca zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Przygotowujesz się do zawodów kulturystycznych i chcesz, by Twoja muskulatura prezentowała się najlepiej jak to możliwe? Aby tak było – pozbądź się wody podskórnej, która skutecznie ukrywa rezultaty Twojej pracy na siłowni.
Nadmiar wody w organizmie to problem, z którym zmagają się nie tylko kulturyści w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, ale i osoby, które z profesjonalnym sportem mają niewiele wspólnego. Z czego wynika gromadzenie się wody pod skórą, którego efektem może być „opuchnięcie” ciała? Bardzo często jest rezultatem zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Na przykład w trakcie treningu nastawionego na redukcję tłuszczu, zwłaszcza w połączeniu z niskokaloryczną dietą, w Twoim organizmie wzrosnąć może poziom kortyzolu. To hormon stresu, który przy okazji sprzyja większej akumulacji płynów. Jak rozwiązać problem nadmiaru wody? Aby to zrobić – wcale nie musisz od razu sięgać po środki farmaceutyczne. Z jego usunięciem poradzą sobie także naturalne diuretyki.
Diuretyki, czyli co?
Mówiąc najprościej – diuretyki to substancje, które przyczyniają się do przyspieszenia odprowadzania płynów z organizmu, a więc mają działanie moczopędne. Są stosowane nie tylko przez osoby chcące poprawić rzeźbę mięśni, ale także te, które zmagają się z opuchnięciami i obrzękami ciała czy zaparciami, które są typowymi objawami zatrzymania wody w organizmie.
Diuretyki wcale nie muszą być „chemicznymi” lekami. Wręcz przeciwnie. Najlepiej sprawdzają się bowiem naturalne substancje, które są nie tylko równie (a czasem nawet bardziej) skuteczne niż farmaceutyki, ale także bezpiecznie dla Twojego organizmu. Poznaj te najważniejsze.
Mniszek lekarski
Własności mniszka lekarskiego były wykorzystywane w medycynie od czasów starożytnych. Chętnie sięgała po to zioło m.in. medycyna chińska czy indyjska. Także dziś jest ono wykorzystywane m.in. w fitoterapii, ale także medycynie klasycznej.
Mniszek lekarski może bardzo skutecznie wpływać przede wszystkim na proces oczyszczania organizmu, ponieważ skutecznie stymuluje zarówno pracę nerek, jak również wątroby. Wykazano również jego pozytywny wpływ na procesy metaboliczne, a także na odchudzanie. Najważniejszą własnością rośliny jest jednak to, że wykazuje działanie moczopędne. Badania prowadzone przez dr Bevin Clare, których wyniki zostały opublikowane w 2009 roku w The Journal of Alternative and Complementary Medicine wskazują na to, że przyjmowanie mniszka powoduje diurezę większą o ok. 14%, co oznacza, że wyraźne rezultaty jego stosowania można dostrzec już nawet po 1-2 dniu stosowania.
Pokrzywa
Kolejne zioło o doskonałych własnościach moczopędnych – łatwo dostępne, a jednocześnie bardzo efektywne. Działa nie tylko moczopędnie, ale również przeciwzapalnie i pozytywnie wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn oraz innych produktów ubocznych metabolizmu. W efekcie stymuluje prawidłową pracę nerek i wątroby, a także usprawnia procesy przemiany materii. Własności diuretyczne wykazują zarówno liście, jak i korzenie rośliny. Zioło jest potężnym źródłem m.in. flawonoidów, kwasów organicznych, fitosteroli, karotenoidów, a także mikroelementów. Badania naukowe potwierdzają działanie pokrzywy jako diuretyku – porównywalne również z rezultatami działania popularnych leków moczopędnych.
Skrzyp polny
Choć jest kojarzony przede wszystkim z suplementami diety, które mają poprawiać kondycję włosów i paznokci – jest także silnym, naturalnym diuretykiem. Jest doskonałym źródłem flawonoidów, związków fenolowych i soli mineralnych, co sprawia, że pobudza wydalanie moczu i usprawnia odprowadzanie wody z organizmu.
Zielona herbata
Zielona herbata jest doskonałym źródłem antyoksydantów, a także flawanoli. Między innymi dlatego jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów i polecana niemal każdemu. Jej działanie polega między innymi na oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz usprawnianiu pracy nerek. Dzieje się tak także dlatego, że wykazuje działanie moczopędne. Ponadto napój pozytywnie wpływa na proces spalania tkanki tłuszczowej i wspomaga mikroflorę jelitową. Ale uwaga! Jedna czy dwie filiżanki tego napoju mogą nie wystarczyć, aby zapewnić sobie właściwą diurezę. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być sięgnięcie po suplementy diety, które zawierają jej naturalne ekstrakty.
Na liście diuretyków znajdują się również m.in. kawa czy lucerna siewna. Jak widać więc, proces pozbywania się nadmiaru wody z organizmu można wspierać na wiele sposobów.
Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się wody podskórnej?
Pamiętaj, że zatrzymywanie się wody w organizmie może wynikać również… jej niedoborów, a co za tym idzie – z odwodnienia. Upewnij się więc, że przyjmujesz odpowiednie ilości płynów – ich standardowa ilość to ok. 2-2,5 litra na dobę lub więcej przy intensywnym treningu. Dobrym pomysłem jest również ograniczenie udziału sodu w Twojej diecie. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za zatrzymywanie wody w ciele. Jak to zrobić? Najprościej – zmniejszając ilość spożywanej soli.