Nordic Walking

Coraz częściej na chodnikach miast, na alejkach parkowych czy też na leśnych ścieżkach zauważa się spacerujących ludzi, ale nie jest to typowy spacer do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Ci ludzie spacerują w towarzystwie kijków, które przypominają kijki narciarskie służące narciarzom do odpychania się w śniegu. Stwierdzenie to nie jest dalekie od prawdy, szczególnie, że to właśnie tego rodzaju kijki trzymają w dłoniach, lecz nie jest to zwyczajny spacer – to spacer sportowy bądź rekreacyjny określany mianem Nordic Walking.

Specyfika Nordic Walking

Nordic Walking to dość intensywny chód, którego zadaniem jest przede wszystkim polepszenie kondycji uprawiającego ten sport, spowodowanie lepszego samopoczucia oraz oczywiście zmianę sylwetki na korzyść. Bardzo wiele osób chudnie, traci zbędne kilogramy i nie tylko wygląda, ale czuje się lepiej – wszystko to ma naprawdę korzystny wpływ na zdrowie, ale tylko pod warunkiem prawidłowego stosowania kijków i chodu. Nie jest to jednak sposób na odchudzanie – strata kilogramów jest tu traktowana raczej jako skutek uboczny.

Czy można uprawiać Nordic Walking nieprawidłowo?

Oczywiście, wbrew pozorom i powszechnemu przekonaniu w Nordic Waling nie chodzi o to, aby po prostu iść i podpierać się kijkami. Takie myślenie to poważny błąd już na samym początku, który może spowodować niekorzystne efekty zamiast tych korzystnych.

Przykład?

Zły dobór kijków może być przyczyną obciążania stawów i mięsni, doprowadzając do bólów – tylko dobry, prawidłowy dobór kijków i nauka chodzenia gwarantują uzyskanie efektów pozytywnych dla naszego organizmu zarówno pod kątem wnętrza jak i zewnętrza.

Jak dobrać sprzęt i nauczyć się chodzić?

Naukę chodzenia wykorzystującą metodę Nordic Walking najlepiej zacząć od zapisania się na specjalny kurs, podczas którego wykwalifikowany nauczyciel przekaże nam najbardziej istotne informacje i oceni, czy jesteśmy gotowi do samodzielnego przemierzania świata w ten właśnie sposób czy też nie. Rozpoczęcie od pomocy specjalisty ma też duże znaczenie w innej kwestii, a mianowicie doborze kijków – najlepiej, aby on nam pomógł, ponieważ w sklepie niekoniecznie dobrze nam doradzą.

Dobór kijków jest ważny dlatego, że ręka musi układać się pod odpowiednim kątem – tylko wtedy ma to jakikolwiek sens. Ale jak je dobrać? Przy dobieraniu kijków do Nordic Walking trzeba kierować się konkretnymi zasadami. Dotyczą one przede wszystkim wspomnianego już wcześniej ugięcia przedramienia, który musi mieć około 45 stopni. Kijki muszą więc być dobrane tak, aby ręka układała się w taki a nie inny sposób, względem naszego wzrostu. Musi nam się je dobrze trzymać w dłoni, dlatego warto zwrócić też uwagę na rękojeść. Warto zainwestować również w dobre buty oraz rękawiczki, aby nie obetrzeć sobie dłoni, bo mimo wszystko jest to możliwe.

Uprawiając jakikolwiek wysiłek, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Nawet Nordic Walking, który wydaje się być tylko rekreacyjnym spacerem wymaga ćwiczeń i regularności, aby stopniowo zwiększać intensywność a nie „rzucać się” od razu na co, co najtrudniejsze.
Nordic Walking
5 (100%) 24 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *