Odżywki białkowe – jaki mają wpływ na rozwój mięśni sportowca?

Dążąc do budowy wartościowej muskulatury, warto sięgnąć po odżywki białkowe. To suplementy dedykowane sportowcom, którym zależy na uzyskaniu jeszcze lepszych efektów treningowych. Sprawdź, na czym polega ich działanie i poznaj rezultaty stosowania.

Odżywki białkowe to preparaty, które dostarczają cenne dla organizmu proteiny. Białka są bowiem najważniejszym elementem budulcowym mięśni oraz tkanek. Chociaż w wielu przypadkach odpowiednią ilość protein można dostarczyć wraz z pożywieniem, zwiększone zapotrzebowanie w okresie intensywnych treningów wymusza konieczność stosowania odżywek.

Właściwości odżywek białkowych

Istotą odżywek białkowych jest uzupełnienie codziennej diety w proteiny. Odpowiednia podaż tego składnika odżywczego przekłada się bowiem na:

  • pobudzenie syntezy białek mięśniowych
  • stymulowania anabolizmu
  • skrócenie czasu potrzebnego na regenerację mięśni
  • ochronę mięśni przed katabolizmem.

Nie tylko ilość i jakość białka ma znaczenie…

Sprawą oczywistą jest, że trzeba przyjmować optymalną ilość białka pochodzącego z dobrego źródła, aby móc uzyskać doskonałe efekty anaboliczne. Trzeba jednak mieć świadomość, że to często nie wystarczy. Aby spotęgować działanie odżywek białkowych, koniecznością jest proporcjonalne rozłożenie porcji dostarczanych protein. Skutkuje to bowiem lepszym wykorzystaniem białka i lepszą biodostępnością aminokwasów – szczególnie w okresie około treningowym.

Odżywki białkowe – czy warto je stosować?

Największą zaletą stosowania odżywek białkowych jest możliwość zapewnienia mięśniom dobrych warunków do rozbudowy. To jednak nie koniec korzyści, ponieważ preparaty proteinowe:

  • są wygodne i łatwe w użyciu
  • mogą stanowić niskokaloryczną przekąskę między posiłkami
  • uzupełniają dietę w witaminy i minerały, aminokwasy.

Trzeba jednak pamiętać, aby dawkowanie uzależnić przede wszystkim od indywidualnych potrzeb organizmu, wynikających m.in. z ilości protein dostarczanych wraz z pożywieniem oraz intensywności treningu.

Odżywki białkowe – jaki mają wpływ na rozwój mięśni sportowca?
5 (100%) 25 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *