Rola aminokwasów w rozwoju mięśni sportowca

Jeśli chcesz zbudować muskulaturę, musisz zadbać o odpowiednią podaż aminokwasów. Dowiedz się o nich więcej i sprawdź, dlaczego ich obecność w codziennej diecie odgrywa niebagatelną rolę.

Aminokwasy to związki chemiczne, które stanowią niezwykle ważny budulec masy mięśniowej. Warto mieć świadomość, że tkankę mięśniową budują tzw. bloczki białkowe składające się z aminokwasów.

Właściwości aminokwasów

Budowa masy mięśniowej nie jest możliwa bez aminokwasów. Ich działanie polega m.in. na stymulowaniu procesów anabolicznych, co przekłada się na większą syntezę białek – większą nawet o ponad 30%. Jednocześnie są w stanie uchronić masę mięśniową przed katabolizmem – procesem prowadzącym do rozpadu mięśni.

Aminokwasy są ważne również z punktu widzenia regeneracji potreningowej. Odpowiednia ich podaż skraca czas potrzebny mięśniom na odpoczynek. Dzięki temu szybciej wracają do formy i są gotowe na dalsze wyzwania treningowe.

Ponadto dostarczanie do organizmu optymalnej dawki aminokwasów przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej – bez obaw o czerpanie energii z mięśni. W ten sposób składniki te pozwalają uzyskać jeszcze bardziej wartościową, suchą masę mięśniową.

Aminokwasy w formie suplementów – czy warto je przyjmować?

Chociaż źródłem aminokwasów jest odpowiednio zbilansowana dieta, warto wspomóc się suplementami. Odżywki aminokwasowe zapewniają podaż tych składników na odpowiednim poziomie – to ważne szczególnie u sportowców, u których wzrasta zapotrzebowanie na te związki. Ponadto przewagą aminokwasów w formie suplementów jest bardzo dobra wchłanialność oraz możliwość dostarczenia do organizmu odpowiedniego profilu aminokwasowego.

Kiedy przyjmować aminokwasy?

Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu wartościowej masy mięśniowej, istotną rolę odgrywa moment dostarczania ich do organizmu. Za najlepszą porę uważa się poranek – zaraz po przebudzeniu albo okres okołotreningowy.

Rola aminokwasów w rozwoju mięśni sportowca
5 (100%) 24 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *