Chociaż węglowodany kojarzone są przede wszystkim z dodatkowym źródłem kalorii, nie można ich unikać. Stanowią niezwykle ważny składnik odżywczy, niezbędny do funkcjonowania organizmu. Szczególną rolę odgrywają także w diecie sportowca – sprawdź, dlaczego.
Węglowodany stanowią niezwykle cenne źródło energii. Ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób zarządzać węglowodanami – zarówno w kontekście ilości, jak i jakości tych składników odżywczych. Pomoże to bowiem w osiąganiu założonych celów treningowych.
Znaczenie węglowodanów
Węglowodany dostarczają energię, która jest wykorzystywana na bieżące potrzeby organizmu związane z prawidłowym jego funkcjonowaniem. Ponadto są niezbędne do utrzymania rezerw glikogenu, co szczególnie doceniają sportowcy. Możliwość magazynowania glikogenu w wątrobie i mięśniach szkieletowych przekłada się na poprawę zdolności wysiłkowych organizmu.
Trzeba przy tym podkreślić, że wzrost poziomu glukozy we krwi pobudza wydzielanie insuliny – hormonu zaliczanego do grupy hormonów anabolicznych oraz redukujących katabolizm. Dzięki temu możliwe jest wspieranie budowy masy mięśniowej przy jednoczesnej ochronie mięśni przed rozpadem.
Zapotrzebowanie na węglowodany
Zgodnie zasadami racjonalnego żywienia, węglowodany powinny stanowić średnio od 50 do 65% całkowitego zapotrzebowania na energię. Wiele jednak zależy tutaj przede wszystkim od intensywności treningów. Rolę może odgrywać również to, w jakiej fazie znajduje się sportowiec – zapotrzebowanie na węglowodany może zmieniać się w okresie masy oraz w okresie redukcji.
Nasze rekomendacje
Olimp Carbonizer XR 1000g
Olimp Carbonox 1000g
Biogenix Carb Bx 1000g
Jakość węglowodanów ma znaczenie
W diecie sportowca nie chodzi o to, by spożywać jakiekolwiek węglowodany. Znaczenie ma jakość tych składników odżywczych – po to, by móc osiągnąć jeszcze lepsze efekty treningowe.
Na pewno trzeba ograniczyć ilość cukrów prostych – mimo że ich spożywanie może okazać się pomocne w okresie bezpośrednio po treningu. Stanowią bowiem szybki zastrzyk energii. Podstawą diety sportowca powinny być natomiast węglowodany złożone pochodzące m.in. z takich źródeł jak: płatki owsiane, różnorodne kasze, pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste / gryczane / jaglane / durum, rośliny strączkowe, itp.