Suplementy na bazie białka dla kogo? jak je stosować?

Spośród wielu dostępnych na rynku suplementów można wyróżnić suplementy tworzone na bazie białka. Białko jest jednym z najważniejszych składników budujących mięśnie człowieka. Dlatego dieta każdego sportowca powinna dostarczać określone ilości białek różnego pochodzenia (zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego).

Za najbardziej wartościowe białko uznaje się przede wszystkim białko pochodzenia zwierzęcego, które w swoim składzie zawiera aż osiem cennych aminokwasów. Każdy ludzki organizm jest w stanie przyswoić około czterdziestu gramów białka w ciągu trzech godzin, więc posiłki dostarczające ten składnik odżywczy, powinny być dość dobrze rozplanowane.

Czym są suplementy białkowe?

Suplementy na bazie białka są uzupełnieniem diety, dodatkiem, który zawiera białko, jedną z najważniejszych substancji dla osób aktywnych fizycznie. Suplementy te dostępne są w różnych formach – możemy zetknąć się z odżywkami w postaci skoncentrowanej (tabletek, kapsułek), sproszkowanej lub w formie płynnej. Suplementy przez niektóre osoby uznawane są za leki, głównie dlatego, iż preparaty te można nabywać w aptekach. W rzeczywistości natomiast wszystkie specyfiki, które dostarczają organizmowi witamin oraz mikroelementów zostały okrzyknięte za preparaty mające związek z żywnością, niż z farmaceutykami.

Białkowe odżywki w swoim składzie zawierają przede wszystkim białko, które pełni w naszym organizmie rolę bardzo istotnego składnika budującego mięśnie. Białka stanowią również części składowe wielu ważnych związków, hormonów oraz enzymów. Zdecydowanie większe zapotrzebowanie na białko mają osoby aktywne fizyczne, nawet jeśli nie trenują sportów wytrzymałościowych czy siłowych.

Jak działają odżywki białkowe?

Białko jest niezwykle ważną substancją odżywczą w diecie sportowców, zwłaszcza tych, którzy marzą o zbudowaniu pięknej, muskularnej masy mięśniowej. Suplementy na bazie tego składnika pozwalają osiągać znakomite rezultaty w zaskakująco niskim czasie – czego efektem jest nie tylko idealnie wyrzeźbiona sylwetka, ale także utrata zbędnej tkanki tłuszczowej.

W życiu sportowca bardzo ważne jest jednak właściwe połączenie ćwiczeń i odżywek białkowych. Suplementy proteinowe, gdyż z taką nazwą odżywek białkowych również możemy się zetknąć, są preparatami zawierającymi w swoim składzie najwyższej jakości białko serwatkowe oraz kazeinę. Niekiedy w składzie tego rodzaju suplementów znajdują się także białka jajeczne.

Tu kupisz
ten produkt
Olimp Micellar Casein 600g
Olimp Micellar Casein 600g
77,00 zł   73,00 złNajważniejszym białkiem mleka jest kazeina, która jest jednym z najcenniejszych źródeł białka. Właśnie na bazie tej substancji bardzo często tworzone są suplementy białkowe dla sportowców. Kazeina podczas trawienia wchodzi w reakcję z kwasami występującymi w żołądku, tworząc charakterystyczną formę żelu. Żelowa forma białka jest znacznie wolniej trawiona, co z kolei przyczynia się do bardziej efektywnego napływu aminokwasów, które stanowią ważny składnik budulcowy mięśni. Powolne trawienie kazeiny ma jeszcze jedną zaletę – mianowicie taka forma zmniejsza rozpad białek oraz wzmaga odczucie sytości, dzięki czemu głód nie jest odczuwany przez długi czas.

Suplementy na bazie kazeiny mogą być stosowane przez wszystkie te osoby, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Kiedy przyjmować suplementy białkowe?

Aby suplement na bazie białka przynosił najlepsze rezultaty, warto wiedzieć, kiedy najlepiej jest go stosować. Przede wszystkim tuż po treningu najlepiej przyjmować jest białko pochodzenia zwierzęcego, a to dlatego, iż te substancje mają najbardziej urozmaicony skład aminokwasowy. Trzeba jednak od razu dodać, iż decydując się po sięgnięcie białka zwierzęcego, musimy pamiętać, iż na ogół są to produkty ze sporą ilością tłuszczu, zwłaszcza tych nasyconych, które nie mają zbyt dobrego wpływu na metabolizm aminokwasów.

W diecie sportowca powinny więc znajdować się takie produkty, jak chude mięso wołowe, chude ryby oraz produkty mleczne. Niedobory białka można również skutecznie uzupełniać suplementami białkowymi. Można sięgnąć zarówno po odżywkę białkową, jak i na przykład białkowo – węglowodanową, która będzie nie tylko przyspieszać proces budowania muskularnej masy mięśniowej, ale będzie także doskonałym zastrzykiem energii w czasie treningów.

Odżywki białkowe należy stosować nie później niż w ciągu dwóch godzin po zakończeniu ćwiczeń, można je także przyjmować przed planowanym treningiem.

Dla kogo i w jakich ilościach?

Z suplementami na bazie białek nie należy przesadzać. Przede wszystkim przed przyjęciem suplementu należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie. Stosując się do zaleceń producentów na pewno uda nam się osiągnąć najlepsze i najbardziej zadowalające rezultaty. Decydując się na przyjmowanie odżywki na bazie białka, koniecznie do diety należy wprowadzić odpowiednią ilość płynów, witamin z grupy B oraz wapnia.

Odżywki białkowe są tworzone głównie z myślą o sportowcach trenujących dyscypliny wytrzymałościowe i siłowe, ale mogą po nie sięgnąć także osoby uprawiające inne sporty. Nadmiar białka nie jest jednak bezpieczny dla naszego zdrowia i każdy sportowiec musi zdawać sobie z tego sprawę. Zbyt duża jego ilość w organizmie może powodować schorzenia dróg moczowych, obciążać nerki oraz powodować odwapnienia kości.

Suplementy na bazie białka dla kogo? jak je stosować?
5 (100%) 24 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *