Suplementy roślinne dla sportowców – czy warto je stosować?

W  opinii wielu osób spektakularne efekty w przyroście masy i siły mogą przynosić nie tylko suplementy białkowe, węglowodanowe czy aminokwasowe. Chociaż takich odżywek na rynku znajdziemy mnóstwo, to obok nich coraz częściej na sklepowych półkach pojawiają się naturalne suplementy, po które także mogą sięgać osoby uprawiające sport.

Przyjęło się sądzić, iż to jedynie odżywki produkowane na bazie węglowodanów czy aminokwasów przynoszą najwięcej rezultatów i pomagają osiągnąć sukces. Nie jest to jednak do końca prawdą. Sportowcy, którzy chcą mieć absolutną pewność, iż stosowany przez nich preparat nie wyrządzi szkód w ich organizmie, mogą sięgnąć po innowacyjne suplementy roślinne.

Czym są suplementy roślinne?

Suplementy tworzone na bazie roślin są specyficznymi rodzajami odżywek, które coraz częściej poleca się osobom uprawiającym sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Wśród tego typu suplementów można wyróżnić między innymi preparaty zawierające w swoim składzie wyciąg z żeń – szenia, miłorzębu japońskiego czy z kozieradki. Co ciekawe, suplementy tworzone na bazie naturalnych wyciągów z roślin są polecane nie tylko tym sportowcom, którym zależy na rozbudowywaniu muskulatury ciała. Śmiało można je polecić również innym osobom, które chcą podnieść ogólną wydolność organizmu.

Suplementy roślinne nie są jeszcze tak rozpowszechnione jak odżywki białkowe, węglowodanowe czy aminokwasowe. Z roku na rok obserwuje się jednak coraz większą ich liczbę na rynku. Po takie preparaty mogą sięgać sportowcy w wielu krajach na świecie, ciesząc się dzięki nim wieloma korzyściami.

Suplementy z żeń – szeniem

Żeń – szeń, który nazywany jest również ginsengiem jest coraz popularniejszym składnikiem odżywek dla sportowców. Żeń – szeń to roślina o wszechstronnym działaniu, o czym można się przekonać samodzielnie, sięgając po preparat zawierający w swoim składzie wyciąg właśnie z żeń – szenia. Najważniejszą częścią tej rośliny jest przede wszystkim korzeń. Badania naukowe dowiodły, iż to w korzeniu znajduje się blisko dwieście różnego rodzaju substancji aktywnych. W korzeniu znajdują się między innymi związki nazywane saponinami, które mają wyjątkowo korzystny wpływ na ludzki organizm.

Odżywki z żeń – szeniem ponadto skutecznie wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia, usprawniają metabolizm, a także poprawiają ogólną wydolność organizmu. Preparaty tworzone na bazie tej rośliny są niewątpliwie jednymi z najtańszych suplementów dostępnych dla osób aktywnych fizycznie. Żeń – szeń zawiera ponadto kompleks cennych witamin oraz minerałów, dzięki czemu może wspierać nie tylko kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Warto też dodać, że roślina ta jest bardzo dobrze tolerowana przez ludzki organizm i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Odżywki z żeń – szeniem powoli opanowują rynek i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród sportowców. Nic w tym dziwnego, przecież z prozdrowotnych właściwości tej rośliny korzysta się już od wielu wieków. Pierwsi o wyjątkowych zaletach żeń – szenia dowiedzieli się Chińczycy. Na terenie kontynentu europejskiego roślina ta natomiast pojawiła się stosunkowo późno, gdyż dopiero na początku XVII wieku.

Odżywki z miłorzębem japońskim

Jeszcze jedną rośliną, której właściwości zostały również odkryte przez Chińczyków, jest miłorząb japoński. Na bazie tej rośliny także coraz częściej produkuje się różnego rodzaju odżywki, które z całą pewnością śmiało można polecić sportowcom. Miłorząb japoński jest jednym z najstarszych gatunków drzew. Można się z nimi spotkać głównie na terenie Chin oraz Ameryki Północnej. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zawiera w swoim składzie około sześćdziesięciu substancji aktywnych.

Miłorząb japoński wykazuje również wszechstronne działanie. Przede wszystkim preparaty tworzone na bazie tej rośliny wykazują silne działanie antyoksydacyjne, opóźniając proces starzenia się organizmu. Co więcej, takie odżywki wspomagają również funkcjonowanie układu nerwowego oraz immunologicznego. Trzeba jednak wiedzieć, iż nie odnotowano jakiegokolwiek wpływu miłorzębu japońskiego na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Preparaty te jednakże poprawiają ogólną wydolność organizmu i przyczyniają się do wzrostu jasności myślenia.

Pozostałe naturalne suplementy

Odżywki z żeń – szeniem i z miłorzębem japońskim to jeszcze nie wszystkie preparaty, które możemy odnaleźć na aptecznych półkach. W sprzedaży można zetknąć się także z kilkoma innymi suplementami, tworzonymi chociażby na bazie kozieradki oraz rośliny o nazwie różeniec górski.

Kozieradka jest rośliną, zawierającą w swoim składzie cenne związki aktywne, między innymi saponiny, choliny oraz flawonoidy. Roślina ta zawiera dodatkowo aminokwas – 4-hydroksyizoleucynę, który przyspiesza aktywność insuliny. Wydzielana insulina przyczynia się do szybszej regeneracji glikogenu, a także ma wpływ na procesy anaboliczne.

Różeniec górski natomiast jest rośliną, która może chronić sportowca przed spadkiem energetycznej wydolności. Ponadto różeniec ma wpływ na zwiększanie poziomu serotoniny oraz dopaminy, które są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwoweg

Suplementy roślinne dla sportowców – czy warto je stosować?
5 (100%) 14 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *