Czasami zdarzają się takie przypadki, które wymuszają na sportowcu długą przerwę od treningów. Dotyczy to przede wszystkim poważnej choroby, wobec której nawet bardzo silny organizm sportowca jest bezbronny. Przerwa od ćwiczeń jest tym trudniejsza, im lepsza sylwetka budowana latami poprzez odpowiednio dobrany trening i dietę.
Najgorszy jest w tym wszystkim powrót na siłownię, ponieważ wymusza konieczność postępowania według zasad zapobiegających powstawaniu kontuzji.
Trening po długiej przerwie
najważniejsze zasady
Oto kilka zasad, według których należy postępować. Dzięki temu uda ci się osiągnąć zadowalające efekty szybciej niż myślisz.
- Nie rzucaj się na głęboką wodę
To, że pokonałeś chorobę i wreszcie możesz normalnie funkcjonować, wcale nie oznacza, że możesz od razu rozpocząć treningi w tym miejscu, w którym skończyłeś. Nie możesz ćwiczyć na przysłowiowy pełny gwizdek, ponieważ doprowadzi to do szybkiego nadwyrężenia twojego ciała.
Zacznij od przeanalizowania swojego dotychczasowego planu treningowego. Musisz go na pewno zmodyfikować wówczas, jeśli jesteś zaawansowanym sportowcem. Przez pierwsze tygodnie z pewnością trzeba zachować fizyczną wstrzemięźliwość, ograniczając się do prostych i mało intensywnych ćwiczeń.
Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że mięśnie mają swoją pamięć, dzięki czemu bardzo szybko wrócisz do swojej poprzedniej formy. Jeśli czujesz się na siłach, upewnij się najpierw, czy rzeczywiście możesz już powrócić do dawnych ćwiczeń.
- Nie bagatelizuj znaczenia rozgrzewki
Wydaje ci się, że twoje mięśnie są już na tyle silne i rozgrzane, że możesz pominąć rozgrzewkę? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób nabawisz się kontuzji, która ponownie wyeliminuje cię z realizowania planu treningowego. Dlatego nigdy nie bagatelizuj jej znaczenia – nawet wtedy, gdy twoje mięśnie są silne i gotowe do podejmowania intensywnego wysiłku. Pamiętaj, że dobra rozgrzewka to nie tylko mniejsze ryzyko kontuzji, ale również przyczynia się do zmniejszenia bólu mięśni.
- Wykonuj ćwiczenia z ciężarami
Ćwicz z ciężarami zawsze wtedy, gdy tylko jest to możliwe. Nie od dziś wiadomo, że inne formy aktywności fizycznej są ważne, ale to trening siłowy odgrywa ważną rolę.
- Nie lekceważ dolegliwości bólowych
Odczuwasz ból ,a mimo to nie przerywasz treningu? To błędne postępowanie, które może ponownie wykluczyć cię z dalszych ćwiczeń. Pamiętaj, żeby wsłuchiwać się w swój organizm, poznając jego granice wytrzymałości. Jest to szczególnie ważne, gdy wykonujesz trening po długiej przerwie. Jeśli o tym zapomnisz i zbagatelizujesz wysyłane sygnały, z pewnością sobie zaszkodzisz.
- Wspomóż się suplementami
Jeśli chcesz wzmocnić osłabione brakiem aktywności mięśnie, pamiętaj o odpowiedniej suplementacji dla sportowców. Istotne znaczenie ma dostarczanie odpowiedniej porcji białka (pomogą w tym np. odżywki białkowe). Warto wspomóc się także regeneratorami stawów, które zachowają twój aparat ruchu w dobrej kondycji.
Nasze rekomendacje
Olimp Blackweiler Shred 480g
Olimp Redweiler R-WEILER 480 g
Trec AAKG Mega Hardcore 240 kap
Pamiętaj, że trening po długiej przerwie wymaga cierpliwości. Jeśli nie będziesz robić nic na siłę, niebawem powrócisz do dawnej formy.