Zielona herbata – poza tym, że doskonale gasi pragnienie, kojarzona jest z właściwościami odchudzającymi. Pozwala zrzucić nadmierne kilogramy, dając szansę na uzyskanie szczupłej sylwetki. To jednak nie jedyne jej działanie. Zielona herbata okazuje się być panaceum na wiele dolegliwości. Wskazuje na to wiele badań naukowych.
Zielona herbata to liście, które w procesie przetwarzania zostały poddane tylko częściowej oksydacji. Stąd wynikają je właściwości, dzięki którym stała się jednym z najbardziej popularnych napojów.
Odchudzająca moc zielonej herbaty
Zielona herbata wspomaga proces odchudzania. Zawarte w niej substancje sprawiają, że działa jako silny termogenik. Podnosi wewnętrzną temperaturę ciała, co przyczynia się do spożytkowania „bieżącej” energii. W efekcie organizm zmuszony jest czerpać ją z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.
Na tym jednak właściwości zielonej herbaty się nie kończą…
Zielona herbata wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Okazuje się, że zielona herbata może skutecznie wspierać leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Salah-uddin Ahmed z Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu wraz z zespołem przeprowadzili eksperyment na szczurach.
Gryzoniom stanowiącym model ludzkiego RZS przez 10 dni podawano ekstrakt z zielonej herbaty (50 mg/kg każdego dnia). Okazało się, że taka kuracja w wyraźny sposób przyczyniła się do zmniejszenia opuchlizny kostki. Wszystko wskazuje na to, że ekstrakt z zielonej herbaty przyczynia się do ograniczenia fosforylacji TAK1 – białka, za pośrednictwem którego cytokiny prozapalne przekazują swoje sygnały aktywujące stan zapalny i niszczenie tkanek w RZS.
Zielona herbata pomaga kontrolować poziom cukru
Badanie naukowe przeprowadzone pod przewodnictwem prof. Jarosława Walkowiaka z Uniwersytetu Medycznego wykazały, że zielona herbata może pomagać w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi poprzez ograniczenie wchłaniania węglowodanów.
W testach wzięło udział 28 osób w wieku 19-28 lat. Uczestnikom podano 4 g wyciągu z zielonej herbaty lub placebo (uczestnicy byli na czczo). Następnie wszyscy spożyli sporą ilość płatków kukurydzianych zawierających sporą ilość skrobi. Okazało się, że spożycie ekstraktu z zielonej herbaty w pewnym stopniu zahamowało rozkład skrobi w układzie pokarmowym, a więc jej wchłanianie.
Tajemnica zielonej herbaty – galusan epigallokatechiny
Za cenne właściwości zielonej herbaty odpowiada galusan epigallokatechiny (EGCG). Należy do grupy silnych antyoksydantów (uważa się, że znacznie silniejszych niż witamina E i witamina C). Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, przeciwdziałając m.in. stanom zapalnym, wielu chorobom cywilizacyjnym. Jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki, ułatwiając redukcję zbędnych kilogramów. Pozwala zachować młodszy wygląd, opóźniając procesy starzenia.
Gdzie szukać zielonej herbaty?
Zieloną herbatę możesz zaparzać, jednak zawartość galusanu epigallokatechiny może być minimalna, tj. nie mieć efektu „terapeutycznego”. Dlatego, chcąc wspomóc odchudzanie, leczenie RZS czy po prostu zachować młodszy wygląd, warto sięgnąć po suplementy. Tabletki zawierają sporą dawkę ekstraktu z zielonej herbaty – taką, która wykazuje pozytywny wpływ na organizm.
Tylko od ciebie zależy, jaki suplement diety wybierzesz. My polecamy m.in.:
Wybierając suplement z zieloną herbatą, koniecznie zwróć uwagę na zawartość EGCG. Im większa zawartość, tym lepsze działanie.