Znaczenie odżywek na bazie kazeiny i białka serwatkowego

odżywki białkowe

Spośród wielu różnego rodzaju białek, na bazie których tworzone są odżywki dla sportowców, możemy wyróżnić kazeinę oraz białko serwatkowe. Są to wartościowe proteiny, które coraz częściej można znaleźć w składzie suplementów polecanych sportowcom trenującym dyscypliny siłowe. Białka te nie tylko wspomagają przyrost masy, ale także wspomagają proces odbudowy tkanki mięśniowej. 

Zarówno kazeina, jak i białko serwatkowe należą do grona tak zwanych białek mlecznych. Dzięki nim każdy sportowiec może uzupełnić we własnej diecie niedobory białek, które odgrywają niezmiernie ważną rolę w organizmie.

Skuteczne odżywki z kazeiną

Kazeina to białko, które występuje przeważnie w mleku. W odżywkach proteinowych można zetknąć się z różnymi formami kazeiny, ale do najbardziej popularnych należą: koncentrat białka mleka, kazeinian wapnia, kazeina micelarna oraz izolat białka mleka. Najniższą wartością odżywczą cechuje się kazeinian wapnia, natomiast nieco wyższą kazeina micelarna. To właśnie ta forma kazeiny jest naturalną formą białka występującego w mleku.

Kazeina jest związkiem, który cechuje się zdolnościami samoistnego przekształcania się w jelicie człowieka, w skutek czego uwalniane są aminokwasy do krwiobiegu. Sam proces wchłaniania się kazeiny jest dość długi, ale dzięki temu organizm jest przez dłuższy czas zaopatrywany w niezbędne składniki, które są zarazem budulcem tkanki mięśniowej. By jednak osiągnąć optymalne efekty ze stosowania odżywki zawierającej białko kazeiny, należy zapewnić organizmowi właściwe jej porcje.

Kazeina stosunkowo rzadko występuje w czystej formie, a to przede wszystkim ze względu na swój niekorzystny smak. Dlatego ten rodzaj białka najczęściej można odnaleźć w różnego rodzaju suplementach proteinowych, aczkolwiek warto wiedzieć, że preparaty zawierające kazeinę nie należą do najtańszych. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby twój organizm w czasie treningu był przez długi czas zaopatrywany w aminokwasy, wówczas z całą pewnością powinieneś sięgnąć właśnie po tego rodzaju odżywkę.

Właściwości białka serwatkowego

Drugim często spotykanym białkiem w odżywkach dla sportowców jest także białko serwatkowe. Białko to pochodzi w głównej mierze z mleka, podobnie jak kazeina. Jest to szczególnie cenna forma protein, gdyż w jej składzie występują aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Związki te biorą udział w procesie budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. Poza aminokwasami w składzie białka serwatkowego wyróżnia się jeszcze kilka bioaktywnych komponentów (w tym między innymi immunoglobulinę, albuminę oraz beta – laktoglobulinę).

Jeszcze do niedawna suplementy zawierające w swoim składzie białko serwatkowe nie były aż tak popularne, jak obecnie. W wyniku przeprowadzanych badań okazało się jednak, że białko serwatkowe to nie tylko aminokwasy, ale także wiele innych cennych substancji odżywczych, które pełnią szczególnie ważną rolę w organizmach osób trenujących sporty wytrzymałościowe oraz siłowe.

Odżywki z białkiem serwatkowym

Suplementy z białkiem serwatkowym najczęściej zawierają proteiny w formie koncentratów oraz hydrolizatów. Białko serwatkowe jest lekkostrawne, więc z powodzeniem może być stosowane właściwie przez wszystkich sportowców. Odżywki z białkiem serwatkowym w szczególności są polecane jednak tym ćwiczącym, którzy muszą dbać o zachowanie szczupłej sylwetki. Systematyczne stosowanie preparatów z białkiem serwatkowym mogą ponadto pozytywnie wpływać na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej.

Podobnie jak kazeina, również białko serwatkowe odznacza się dość rozmaitymi korzyściami zdrowotnymi: wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, przyczynia się do przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej oraz chroni organizm przed skutkami przetrenowania się. Na rynku najczęściej można znaleźć odżywki w formie koncentratów białka serwatkowego. Suplementy te spośród wielu innych preparatów wyróżniają się przede wszystkim wysoką wartością odżywczą oraz działaniem anabolicznym. Odżywki z białkiem serwatkowym mogą być stosowane zarówno przed, jak i po treningach.

Nie wiesz jakie białko wybrać? Polecamy

Znaczenie odżywek na bazie kazeiny i białka serwatkowego
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *